Ahol a politikát köbméterben mérik – Földgáz- és rezsiválság Európában?

Ahol a politikát köbméterben mérik – Földgáz- és rezsiválság Európában?

Kedves Érdeklődő!

Sok szeretettel köszöntjük a zalaegerszegi Mathias Corvinus Collegium képzési központja március 17-én megrendezésre kerülő programjának regisztrációs felületén.

Felhívjuk figyelmét, hogy az eseményen történő részvétel ingyenes, azonban minden esetben regisztrációhoz kötött, melyet az aktuálisan érvényben lévő járványügyi szabályozásokhoz igazítunk.

Programjaink létszámkorláttal valósulnak meg, túljelentkezés esetén a regisztrációs lapok beérkezési sorrendjét vesszük figyelembe!

A rendezvény a mindenkori járványügyi szabályozások szerint látogatható. 18 éven felüliek kizárólag védettségi igazolvány felmutatásával vehetnek részt a rendezvényen.

A programváltozás jogát fenntartjuk.

További információ: zalaegerszeg@mcc.hu

A Programról:
Csődöt jelentő gázszolgáltatók, Temesváron sokezer lakásban leálló fűtés, példátlan áram- és földgázáremelések szinte az egész Európai Unióban. A válság hirtelen jött, de nem a semmiből. Európa országai nem kötöttek hosszú távú gázszerződéseket Oroszországgal, bíztak az amerikai és katari cseppfolyósított gázszállítmányokban, amiket azonban a gyorsabban lépő és többet fizető ázsiai országok foglaltak le. Kik a felelősek az energiaválságért? Milyen energiamátrixra van szüksége egy országnak ahhoz, hogy komolyabb nehézségek nélkül átvészeljen egy ilyen helyzetet? Mennyire érte Magyarországot, illetve az EU-t váratlanul az energiaválság, és milyen tanulságokat kell levonnunk a jelenlegi helyzetből? Ezekre a kérdésekre is keresik a választ szakértőink a kerekasztal-beszélgetés során.

Előadók:
Dr. Ferkelt Balázs, az MCC Nemzetközi Kapcsolatok Iskola és Külgazdasági Műhely vezetője

Közgazdász (Külkereskedelmi Főiskola, Pécsi Tudományegyetem), tanár (ELTE BTK német nyelv és irodalom). 2000 óta a Budapesti Gazdasági Egyetem Külkereskedelmi Kar, illetve jogelődjei oktatója, 2006 óta tanszékvezetője, 2008 és 2016 között az intézmény rektorhelyettese. 2015 és 2018 között a Magyar Nemzeti Bank főosztályvezetője, majd oktatási igazgatója. Az MCC Nemzetközi Kapcsolatok Iskolájának és Külgazdasági Műhelyének vezetője. A földgázválság témakörében Németország szerepét, valamint az energiaárak alakulását vizsgálja.


Dr. Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének kutatási vezetője

Biológus (Kossuth Lajos Tudományegyetem, Debrecen), PhD fokozatát a szegedi József Attila Tudományegyetemen szerezte, a gödöllői Szent István Egyetemen habilitált. 1996 és 2009 között a Mezőgazdasági Biotechnológiai Kutatóközpont munkatársa, 2006-tól főigazgató-helyettese. 2010 és 2018 között a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium főtanácsosa, főosztályvezető-helyettese energetikai, illetve klímapolitikai területen. Jelenleg az MCC Klímapolitikai Intézetének kutatási vezetője.


Vigóczki Máté, az MCC Geopolitikai Műhelyének Oroszország-szakértője

Egyetemi tanulmányait nemzetközi tanulmányok (Pázmány Péter Katolikus Egyetem) és ruszisztika szakon végezte (ELTE). Jelenleg az MCC Geopolitikai Műhelyének kutatója és a Pécsi Tudományegyetem Geopolitikai Doktori Programjának doktorandusza. A földgázválság témakörében Oroszország szerepével, érdekeivel foglalkozik.


Moderátor: Kovács-Magosi Orsolya, a Klímapolitikai Intézet junior kutatója


Időpont: 2022. március 17. csütörtök 17:00
Helyszín: 8900 Zalaegerszeg, Dísz tér 7. (Tudomány és Technika Háza) I. em.