Ki ment meg minket a klímaváltozástól? - Az egyén és az állam felelőssége

Ki ment meg minket a klímaváltozástól? - Az egyén és az állam felelőssége

A Programról:
Ki ment meg minket a klímaváltozástól? - Környezeti kérdések a nemzeti szuverenitás, szupranacionális szervezetek és egyéni felelősség metszetében.

Tavaly év végén az ENSZ megtartotta 26. klímakonferenciáját, mely felemás fogadtatásban részesült. Volt, akik szerint történelmi eredményeket értek el a részes felek, mások szerint történelmi kudarcba fulladtak a tárgyalások. De mi az igazság? Történtek-e érdemi előrelépések, mennyire tartják be az országok eddigi ígéreteiket? Milyen hatást gyakorol a klímaváltozás életünk hétköznapjaira, a mezőgazdaságra, a nagyvárosi közegre? Milyen egyéni és intézményi jógyakorlatok ismertek?
Többek közt ezekre a kérdésekre keressük a választ meghívott előadóinkkal.


Meghívott előadók:

Litkei Máté János, az MCC Klímapolitikai Intézetének igazgatója
Litkei Máté környezetgazdálkodási agrármérnökként végzett Gödöllőn, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen (korábban Szent István Egyetem). Tanulmányait térségfejlesztés irányba specializálta. Egy agrár-élelmiszeripari cég ügyvezetőjeként néhány évig gyógyszer-, kozmetika- és élelmiszeripari alapanyagok előállításával és forgalmazásával foglalkozott. Tanulmányait az államtudományok irányába folytatta a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen. Karrierjét szakpolitikai elemzőként folytatta, különös figyelmet fordítva az európai és hazai klímapolitikára. A Klímapolitikai Intézethez kutatóként érkezett, később kutatásvezető, majd igazgató lett.


Kitta Gergely, az MCC Klímapolitikai Intézetének stratégiai és kommunikációs vezetője

Kitta Gergely tanulmányait a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen végezte angol és kommunikáció mesterképzésen, ahol intézményi kommunikációra és public relations-re szakosodott. Pályáját gazdasági újságíróként lapoknál és kommunikációs ügynökségeknél kezdte. A 2000-es évek közepén csatlakozott a Századvég Alapítványhoz, ahol közel tíz évet töltött – kommunikációs szakértőként, kutatóként, később a Századvég Médiaműhely igazgatójaként dolgozott. Életének ebben a szakaszában a kommunikáció elméleti és gyakorlati megközelítéseivel egyaránt volt lehetősége foglalkozni. Publikált, politikusok, szervezetek kommunikációját fejlesztette, de olyan nagyvállalatok stratégiai kommunikációját is támogatta kutatásokkal és tanácsadással, mint például a Tesco, a British American Tobacco vagy a Magyar Telekom. Ezt követően karrierjét a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. stratégiai kommunikációért felelős vezetőjeként, majd a Miniszterelnökség politikai főtanácsadójaként folytatta pályafutását. Ez utóbbi helyen többek között a Budapest Bank, a Magyar Posta, a takarékszövetkezetek, az MFB Csoport vagy a Nemzeti Közművek vállalati kommunikációjának összehangolásáért felelt. Az MCC-hez már a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt.-től érkeztett, ahol stratégiai és kormányzati kapcsolatokért felelős igazgatóként a kommunikációért felelős területet is irányította. Ifjúkorától kezdve cserkész és lelkes környezetvédő.


Stárics Roland, a Zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium földrajz-történelem szakos igazgató-helyettese

Stárics Roland 2012 óta a Zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium földrajz-történelem szakos pedagógusa, 2018-tól igazgatóhelyettese. 2018 és 2021 között egyetemi óraadó volt a Budapesti Gazdasági Egyetem, majd a Pannon Egyetem Zalaegerszegi Gazdálkodási Karán. Rendszeresen tart középiskolai tehetséggondozó, versenyfelkészítő és MTMI-szakköröket. 2019 és 2021 között pedig a Nemzeti Tehetség Központ Minősített Tehetséggondozó Műhelyének mentoraként végzett egyéni mentorálást, segítve a diákjai személyiségjegyeinek és kompetenciáinak fejlődését, valamint szaktárgyi látókörének és ismereteinek bővítését. Kezdeményezésére jött létre a ZMG Földrajzi Műhely, amely legeredményesebb diákjainak baráti társasága és szakmai fóruma tehetségtalálkozókkal és tematikus ismeretterjesztő előadásokkal. 2015 és 2020 között három diákja összesen négy alkalommal nyerte meg a földrajz OKTV-t. Az általa felkészített tanulók hatszor végeztek a Less Nándor Földrajzverseny valamely kategóriájának első helyén és négyszer álltak SZAKE-versenyek dobogójának legmagasabb fokán. 2021 nyáron az egyik tanítványa a négyfős magyar csapat tagjaként hazánkat képviselte a nemzetközi földrajz diákolimpián. Több diákja jelenleg külföldön, angol és cseh egyetemeken folytat társadalomföldrajzi tanulmányokat. Kiemelkedően sikeres tehetségazonosító, -kibontakoztató és -utógondozó munkáját számos szakmai és állami díjjal ismerték el. A klímavédelem, a fenntarthatóság és a helytörténet vonatkozásában gyakran keresik és kérik véleményét a helyi sajtó – Zalai Hírlap, Zalaegerszegi Televízió – munkatársai. 2014-től társadalmi munkában a Zala Megyei ’56-os Hagyományőrző Egyesület elnöke, e tisztségében számos városi megemlékezés szervezője, ünnepi és gyásznapi műsorok beszédmondója.


Időpont: 2022. január 21. péntek 16:30
Helyszín: 8900 Zalaegerszeg, Dísz tér 7. Technika Háza I. emelet