Energiaválság és gazdasági szankciók – küzdelem a békéért Ukrajnában

Energiaválság és gazdasági szankciók – küzdelem a békéért Ukrajnában

Kedves Érdeklődő!

Sok szeretettel köszöntjük a zalaegerszegi Mathias Corvinus Collegium december 1-jén 17:00 órakor Nagykanizsán megrendezésre kerülő szakmai programjának regisztrációs felületén.

Felhívjuk figyelmét, hogy az eseményen történő részvétel ingyenes, azonban minden esetben regisztrációhoz kötött.

Programjaink létszámkorláttal valósulnak meg, túljelentkezés esetén a regisztrációs lapok beérkezési sorrendjét vesszük figyelembe!

A programváltozás jogát fenntartjuk. További információ: zalaegerszeg @mcc.hu


A PROGRAMRÓL:

Energiaválság és gazdasági szankciók– küzdelem a békéért Ukrajnában

Európa soha nem látott energiaválsággal küzd, amelyet tetéz az orosz-ukrán háború és az erre adott európai szankciók hatása is. Hatásosak-e a nyugati gazdasági szankciók vagy mi esünk az oroszoknak ásott gödörbe? Az európai gazdaság felkészült-e az Oroszország nélküli életre? Milyen eszközökkel tud a Nyugat hatást gyakorolni Putyinra? Mi várható a hideg beköszöntével? Lesz-e elegendő energiahordozónk kielégíteni az ipari és lakossági igényeket? Beigazolódnak-e azok az aggodalmak, melyek utcai zavargásokat jeleznek előre az európai országokban? Milyen eltérő megküzdési módokkal próbálkoznak a különböző országok? Milyen hatással lesznek a jelenlegi események Európa gazdaságára, a geopolitikai viszonyrendszerre és a korábban meghirdetett zöld átmenetre? Milyen esélyeink vannak az energiaválság kezelésére, miközben a politikai feszültségek nőnek, az ökológiai válság és az aszály pedig tovább feszíti a fenntarthatóság kereteit? Többek között ezekre a kérdésekre keressük a választ meghívott vendégünkkel Dr. Toldi Ottóval, az MCC Klímapolitikai Intézetének kutatásvezetőjével.

 

Előadó:

Dr. Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének kutatásvezetője

Ökológusként végeztem 1988-ban a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetemen, biotechnológusként dolgoztam 20 évig a gödöllői Mezőgazdasági Biotechnológiai Kutatóközpontban, bejárva a hierarchia minden lépcsőfokát a doktorandusztól a főigazgató helyettesig. A munkám révén a világ sok országába eljutottam. Másfél évet töltöttem Finnországban és közel hármat Angliában, Brightonban a Sussex-i Egyetemen Royal Society ösztöndíjasként. Ez alatt az idő alatt harminchat angol nyelvű szakcikket, két nemzetközi kiadású szakkönyvet, hat felkérésre készült könyvfejezetet és harmincegy konferencia kiadványban megjelent összefoglalót írtam szerzőtársaimmal. 2010-ben éles váltással szerencsét próbáltam a közigazgatásban. Biotechnológusként már eleve a kedvenc témáim közé tartozott a biomassza megújuló ipari nyersanyagként és energiaforrásként való hasznosítása, eleinte ezt folytattam csak más aspektusból a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium kötelékében. Ezt követően főosztályvezető-helyettesként vezetője lettem annak a kicsi, de lelkes szakmai csapatnak, amely kidolgozta a 2011-ben az Országgyűlés által elfogadott Nemzeti Energiastratégiát, valamint a hozzá tartozó cselekvési terveket. De ezután is részt vettem szinte az összes releváns stratégiai anyag kidolgozásában (új Nemzeti Energiastratégia, Nemzeti Energia és Klímaterv, Nemzeti Tiszta Fejlődési Stratégia) többféle minőségben. Munkámat a Magyar Tudományos Akadémia 2002-ben Bólyai Díjjal jutalmazta, 2013-ban pedig miniszteri elismerést is kaptam. A Klímapolitikai Intézethez 2021. március 1-én csatlakoztam kutatásvezetőként azzal a reménnyel, hogy hasznos tagja lehetek ennek a fiatal és ambiciózus csapatnak és segíthetek a tudományos arcél kialakításában.

Időpont: 2022. december 1. csütörtök 17:00

Helyszín: Nagykanizsa, Űrhajós u 1. (Hotel König)