Kicsi a bors, de erős! – Mitől sikeresek a vidéki kis- és középvállalkozások?

Kicsi a bors, de erős! – Mitől sikeresek a vidéki kis- és középvállalkozások?

Kedves Érdeklődő!

Sok szeretettel köszöntjük a zalaegerszegi Mathias Corvinus Collegium képzési központja december 9-én megrendezésre kerülő szakmai programjának regisztrációs felületén.
Felhívjuk figyelmét, hogy az eseményen történő részvétel ingyenes, azonban regisztrációhoz kötött, melyet az aktuálisan érvényben lévő járványügyi szabályozásokhoz igazítunk.
Programjaink létszámkorláttal valósulnak meg, túljelentkezés esetén a regisztrációs lapok beérkezési sorrendjét vesszük figyelembe.
A rendezvény a mindenkori járványügyi szabályozások szerint látogatható. 18 éven felüliek kizárólag védettségi igazolvány felmutatásával vehetnek részt a rendezvényen. A maszk használata kötelező.
A programváltozás jogát fenntartjuk.
További információ: zalaegerszeg @mcc.hu

A PROGRAMRÓL:

Kicsi a bors, de erős! – Mitől sikeresek a vidéki kis- és középvállalkozások?

Erősek a sodrások, rengeteg a nagy hal abban az óceánban, ahol a vállalkozások keresik a túlélést, a megerősödést segítő helyeket és áramlásokat. A vállalkozások, együttműködéseik és a megerősítésüket célzó politikák hátrányból indulnak a jól szervezett nagyvállalati világgal szemben. Maga a talpon maradás is komoly kihívás, hogyan lehet itt helye a pozíciók javításának? Mennyi esélye van egy kicsi cégnek egy százszor, ezerszer nagyobb konglomerátummal szemben, még ha élvezi is a szolgáltatói háttér, a vállalkozáspolitika támogatását?

Sok kis lépés észrevétlenül alakíthatja át a viszonyainkat. A következő évtized egyik nagy kérdése, hogy kiteljesednek vagy beszorulnak a vállalkozások a digitális térben és logikában szerveződő gazdaságban. A negyedik ipari forradalomnak nevezett forgószél teljesen átrendezi a viszonyokat. Kereskedni kezdenek a közösségi oldalak, a korábbi szállítók kezdenek diktálni a gyártóknak.

A magyar vidék kis- és középvállalkozásai ezzel párhuzamosan oldják meg a generációváltás problémáját, próbálnak megfelelni a minimálbér és az alapanyagárak emelkedéséből adódó kihívásoknak.

A vállalkozás lényege a trendek, körülmények meghatározta pályától való eltérés. Belekezdeni olyanba, amiben más nem látott fantáziát; egyben tartani rendszereket, amik maguktól valószínűleg szétesnének. Az ilyen a történetek adnak minőséget és reményt. Ha a Sziget egy underground buliból világvezető attrakciót tudott csinálni, ha egy falusi pék Lipótról meg tudta teremteni a minőségi kenyér kultúráját, akkor mindenki előtt ott a pálya, ha rá akar lépni.

Nem mindegy, hogy a vállalkozói pálya hány embernek kínál egy picivel jobb vagy egy picivel rosszabb életet, mint egy a hasonló lehetőségekkel induló, az alkalmazotti létet választó osztálytársának. Ha húszból eggyel több ember döntene úgy, hogy vállalkozásba fogna, a vállalkozások száma megduplázódna.

Előadó:

Szepesi Balázs

Közgazdász, szociológus, a politikatudomány doktora (PhD). A Mathias Corvinus Collegium Közgazdasági Iskolájának és Vállalkozáskutatási Műhelyének vezetője. Karrierje során elemzőként, kormánytisztviselőként és tanárként dolgozott. Elemző pályája során gazdaságpolitikai és közpolitikai elemzéseket készített - többek között a vállalkozásokról, versenyképességről, fejlesztéspolitikáról, regionális politikáról, közpolitikai módszertani kérdésekről. Számos, a versenyképességgel, a hazai vállalkozások működésével foglalkozó tudományos közlemény szerzője. A Rajk Szakkollégium állandó tanára, a Széchenyi István Szakkollégium patrónus tanára, többször tanított a Debreceni Közgazdász Szakkollégiumban. Alapítója és főszerkesztője az Összkép Magazinnak. Tanulmányait a szekszárdi Garay János Gimnáziumban, a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen és a Central European University-n végezte. A Rajk Szakkollégium tagja volt.

Kovács Dezső a Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke

Feleségével egy zalai faluban él, gyermekei közgazdaságtant tanulnak a budapesti Corvinus Egyetemen, egyikük az MCC Egyetemi Programjának hallgatója. A Bagodi Általános Iskolában, hetedikes korában eldöntötte, hogy mi akar lenni és a mai napig úgy érzi, a lehető legjobb döntést hozta. A Kertészeti Egyetem szerzett kertészmérnök diplomát, dísznövény, zöldség szakon, köztársasági ösztöndíjasként, majd elvégezte a Kertészeti Főiskola Parképítő és Zöldfelület Fenntartó Szakmérnök és Kertészeti termékmenedzser szakát. Részt vett a Bolyai Katonatiszti Főiskola tiszthelyettes képzésében is. Jelenleg a Kertészeti Egyetem-MATE Kertészettudományi Doktori Iskolájába jár. A főiskola után egy csomagolástechnikai és higiéniai technikával foglalkozó cégnél helyezkedett el tapasztalatszerzési céllal, majd a Hoffmann Ödön építővállalatánál dolgozott kertépítő üzletágvezetőként. Hoffmann Ödönnel közösen alapítottak egy céget, amely később a családja tulajdonába került. Feleségével 2003 óta működtetik a jelenleg a környezetrendezés területén a térségben és országosan is meghatározó szerepet betöltő családi vállalkozást (Nastebau Kft.), amely generációváltás előtt áll. Lépésről lépésre terjeszkedtek, ma már Erdélyben és Horvátországban is dolgoznak. Emellett egyéni vállalkozóként azt a faiskolát is működteti, amelyet 17 évesen alapított 1990-ben. 1994 óta képviselő, ötödik ciklus óta polgármester. Hobbija a közösségépítés szűkebb környezetében és a határon túl. Zalaszentgyörgyön 15 éve működtetnek nemzetközi művésztelepeket és létrehozott a településen egy tájházat. A Kereskedelmi és Iparkamara megyei elnöke, ami nagyon inspiráló és motiváló feladat: A siker titka az alázat, a folyamatos tanulás, a hit abban, hogy minden embernek van küldetése, amit be kell teljesítenie. 

Időpont: 2021. december 9. 17:00
Helyszín: 8900 Zalaegerszeg, Dísz tér 7. Technika Háza I. emelet