How Big Data is Reshaping Crime Prevention?

How Big Data is Reshaping Crime Prevention?

EN

Technology has changed policing significantly in the past few decades. A surveillance system in huge cities spots crimes and ensures perpetrators are brought to justice. Face recognition is used to identify criminals and artificial intelligence to recognize violence and accidents. At the same time, it enables investigators to analyze crime trends as well, which helps police to forecast when and where violent crimes will occur and ensure that they have the resources in place to prevent them. Metadata analysis and technology make our current age truly revolutionary regarding law enforcement. What is this technology capable of and what will the future bring to the world of policing? We will investigate these questions with data scientist and public speaker Vincent Harinam, an expert from the University of Cambridge.

Language: English

Program

5.00 – 5.45 PM Moderated discussion

  • Vincent Harinam, Supervisor and data scientist, University of Cambridge
  • Moderator: Viktor Lázár, student at MCC

5.45 – 6.00 PM Q&A

VINCENT HARINAM is a statistical adviser at the University of Cambridge. His research focuses on the intersection between evidence-based policing and computational methods. His aim is to use a variety of statistical and computational techniques to identify trends in crime data that can be used to improve policing practice. His areas of expertise include actuarial and predictive models, location-based analysis of crime, intelligence and performance management, artificial intelligence, and inferential statistics.In addition to his professional work, He is a researcher on culture wars. He has written on woke capitalism, political fragmentation and sexual market dynamics. His work has appeared in Quillette, National Review and National Post.

We welcome all those interested!

Date: March 23 (Thursday), 2023 5 p.m.-6 p.m.
Venue: Scruton MCC - 3-7 Tas vezér utca, Budapest 1113

HU

A technológia az elmúlt évtizedekben jelentősen megváltoztatta a rendőri munkát. A hatalmas városokban működő megfigyelőrendszer kiszúrja a bűncselekményeket, és biztosítja az elkövetők felelősségre vonását. Az arcfelismerést a bűnözők azonosítására, a mesterséges intelligenciát pedig az erőszak és a balesetek felismerésére használják. Ugyanakkor lehetővé teszi a nyomozók számára, hogy elemezzék a bűnözési trendeket is, ami segít a rendőrségnek előre jelezni, hogy mikor és hol fordulnak elő erőszakos bűncselekmények, és biztosítani tudja, hogy a megelőzésükhöz megfelelő erőforrásokkal rendelkezzenek. A metaadatok elemzése és a technológia teszi a korunkat valóban forradalmivá a bűnüldözés tekintetében. Mire képes ez a technológia, és mit hoz a jövő a bűnüldözés világában? Ezeknek a kérdéseknek fogunk utánajárni Vincent Harinam adattudóssal és előadóval, a Cambridge-i Egyetem szakértőjével.

Előadás nyelve: angol

17:00 – 17:45 Moderált beszélgetés

  • Vincent Harinam, szakértő, adatkutató, Cambridge-i Egyetem
  • Moderátor: Lázár Viktor, az MCC hallgatója

17:45 – 18:00 Kérdések és válaszok

VINCENT HARINAM a Cambridge-i Egyetem statisztikai tanácsadója. Kutatásainak középpontjában a bizonyítékokon alapuló rendfenntartás és a számítógépes módszerek metszéspontja áll. Célja, hogy különböző statisztikai és számítási technikák segítségével olyan tendenciákat azonosítson a bűnözési adatokban, amelyek felhasználhatók a rendőri gyakorlat javítására. Szakterületei közé tartoznak a biztosítási és előrejelző modellek, a bűnözés helyalapú elemzése, a hírszerzés és a teljesítménymenedzsment, a mesterséges intelligencia és a következtetési statisztika.Szakmai munkája mellett a kultúrharcok kutatója. Írt az „woke” kapitalizmusról, a politikai széttöredezettségről és a szexuális piac dinamikájáról. Munkái a Quillette, a National Review és a National Post című lapokban jelentek meg.

Minden érdeklődőt szerettel várunk!

Időpont: 2023. március 23. (csütörtök) – 17:00-18:00
Helyszín: Scruton MCC – 1113 Budapest, Tas vezér u. 3-7.