A magyar társadalom elmúlt harminc éve – Beszélgetés Vukovich Gabriellával, Kolosi Tamással és Spéder Zsolttal az MCC-ben

A magyar társadalom elmúlt harminc éve – Beszélgetés Vukovich Gabriellával, Kolosi Tamással és Spéder Zsolttal az MCC-ben

Miben, hogyan változott a magyar társadalom a rendszerváltás óta? Mi mozgatta ezeket a változásokat? Mennyire érződnek az egykori kommunista időszak jegyei 30 év elteltével?

Ezekről a kérdésekről tart beszélgetést az MCC Közgazdasági Iskolája szeptember 20-án kedden 17 órakor.

A beszélgetés résztvevői:

- Vukovich Gabriella, a KSH elnöke

- Kolosi Tamás, a Tárki alapítója

- Spéder Zsolt, a KSH Népességtudományi Intézetének Igazgatója

Moderátor: Szepesi Balázs, az MCC Közgazdasági Iskolájának vezetője

A 80-as évek Magyarországa a szocialista modernizáció és a kádári „Hagyjuk egymást békén” társadalmi alku keverékeként volt a keleti blokk legvidámabb barakkja. A rendszerváltás idején a tervgazdaságban felhalmozódó adósságok és a gazdasági átalakulás terhei egyszerre szakadtak rá az országra. A 90-es évek elején a gazdaság és a munkahelyek nagy része hirtelen eltűnt vagy szürkévé vált, teljesen átalakult az állam, a vállalkozások működése. Megkezdődött a nyugati politikai, gazdasági intézmények átvétele, megnyílt az ország a nyugati tőke számára, megkezdődött a teljes integrálódás az Európai Unióba, a globális kapitalista intézményrendszerbe.

Az ország fejlődött, de lassabban, mint legtöbben várták. A 2008-as válság nagyot csapott Magyarországra, a határok 2011-es megnyílása után több százezren költöztek Nyugat-Európába.

A másik oldalról megindult a jövedelmek emelkedése, egyre nagyobbak lettek a lakások, az autók, visszatért a foglalkoztatás a rendszerváltás előtti szintre. Lezajlott a fogyasztási kultúra minőségi forradalma, ma már mindent átjár a digitalizáció, a szerves összefonódás a nagyvilággal.

Az esemény arra a kérdésre keresi a választ, hogy hogyan hatott mindez a magyar társadalomra. A beszélgetés fő kérdései a következők:

- Miben változott meg leginkább a magyar társadalom 1990 óta?

- Melyek voltak a legfontosabb események, mérföldkövek, trendek a magyar társadalom szempontjából az elmúlt 30 évben?

- Mi lett jobb, mi lett rosszabb? Kik a nyertesei, kik a vesztesei a három évtizednek?

Várunk mindenkit szeretettel!

Időpont: 2022. szeptember 20. 17:00

Helyszín: Mathias Corvinus Collegium, Hunyadi Mátyás terem (1113 Budapest, Tas vezér utca 3-7.)

Az eseményen való részvétel INGYENES, de regisztrációhoz kötött! A programra regisztrálni az alábbi linken lehetséges:

Jelentkezési határidő: 2022. szeptember 16.